Stockholm

Stockholm, Sweden

Day and time upon request.

Menu

Author: Girls Of Wisdom

Hello readers Welcome to the GIRLS OF WISDOM PAGE, it's about love, for love and with love. xoxo you know you love me. Girlsofwisdom

Empowering women with me

Hello wonderful earthly creatures, I’m back and I know you’ve missed me. I hope everything has been well for you dear reader, if not you can always contact us on facebook under the name United Women https://www.facebook.com/girlsofwisdomorg/ This month I have a little presentation saved for you, It’s a podcast you can download, or hear […]

Love is not supposed to hurt.

Abusive relationships and what girls do not understand. Being in an abusive relationship shrinks  your thoughts for yourself, violence makes you feel vulnerable, and you think that you are doing something wrong. It gives girls the idea that ‘he’ is a God and you can’t get away from him, you cannot live without him.  An […]

Lufta per te drejtat e grave

Le të fillojmë ta bëjmë mentalitetin dhe realitetin tonë të ndryshojë.Duke filluar nga zero-ja.Le të edukojmë gra e burra të cdo moshe. Nuk dua të arrij barazinë gjinore në një vend që akoma mendon se gruaja lind për t’i shërbyer burrit dhe njerëzve tê tij.Dua të arrij të pakten të ndryshoj principet njerëzoreGratë duhet të […]

Seksizmi ne shoqerine tone.

Nuk ka rendesi ne c’vend te zhvilluar apo nen zhvillim e siper jetojme, mendimet seksiste qe ulin qenien e femres do ekzistojne gjithmone. Disa do t’a shprehin me shaka, disa me komente, disa me fakte, disa me barsaleta. Keto mendime do na duken gjithmone reale sepse i kemi degjuar gjithmone. “Kush nga ju nuk ka degjuar asnjere shaka apo barsaleta per grate dhe sa budallaqe apo te dobeta jane ato? Ose shaka te tipit qe vendi i gruas gjendet ne kuzhine, ose gruaja di vetem te lyhet. Apo sa here e keni degjuar fjaline e famshme “He kur do martohesh? Kur do gjesh burre?” Sigurisht shumica nga ne i ka degjuar. Pyetja eshte c’bejme ne femrat per kete? Asgje! Ne vend qe t’i shikojme keto fenomene si mungese respekti apo mungese edukuate detyrohemi te qeshim me to ose te ndryshojme teme qe mos krijojme drame ne sy te meshkujve dhe te dukemi histerike se si ne u ofenduam per nje shaka te vogel. Personalisht gjeja me ironike per mua eshte qe nese ne reagojme? Kush ofendohet? Sigurisht meshkujt! Ata ofendohen ne vend qe te ofendohemi ne qe na “shane”. Por s’eshte kjo me e keqja, Me e keqja e se gjithave eshte se ne si gra i besojme dhe vete ato qe na thone dhe fillojme e ua themi grave te tjera te cilat nuk i njohim personalisht. Sepse te dashur miq seksizmi krijon armiq. M e lejoni te kujtoj historine e nje gruaje e cila telefonoi nje hidraulik dhe ne deren e shtepis u shfaq nje vajze hidraulike dhe ne vend qe vajza te punonte e qete duhej t’i pergjigjej pyetjeve ironike te gruas qe i thoshte “ he do e besh dot? Je per kete pune a jo? Duke i vene ne pah faktin qe vetem sepse ishte vajze nuk dinte te bente pune “burrash” Dhe faktin qe vajzat nuk dine. Ose imagjino pyetjet qe u behen femrave ne boten e medias dhe yjeve te muzikes apo aktrimit  “sa kg je? Komentet per pamjen e jashtme” c’fare ke veshur? Me trego per rutinen e make-up-it tend?. Ndoshta dhe meshkujt perballen me seksizmin deri diku sepse shpesh here dhe atyre u duhet te mbulojne tiparet “qe quhen femerore” si dicka e vogel: Nje ngjyre, nje kafshe apo nje lule qe u pelqen i ben me pak burrerore. Ata gjykohen dhe per faktin pse shfaqin ndjenjat me lot, se e qara eshte femerore. Pa marre parasysh faktin qe e qara ashtu si e qeshura eshte gjuha universale e qenieve te gjalla. te gjithe  kemi mendime te tilla dhe i shohim fenomenet e permendura me pare si normale. Por une duke u rritur dhe duke mesuar kuptova qe ne si shoqeri jemi e keqja e vetes tone. Sepse mendojme vetem pse nje vajze vesh fund te shkurter eshte kurve, dhe vetem pse nje djale vesh roz eshte gay. Por kjo ndodh shpesh here me ne grate. Ne e paragjykojme njera tjetren qe ne momentin e pare qe e shohim, duke veshtruar c’ka veshur? Cfare i pelqen te haje, si ecen, cfare modeli flokesh ka dhe e etiketojme njera tjetren. Kjo eshte padrejtesia me e madhe. Sepse te gjitha sillemi sikur ne kurre nuk do gjykonim dike ne baze te ketyre tipareve le te themi. Dua ta mbyll ketu, […]

Girl power

Lately I have been thinking that society treats girls poorly and with no respect. So I am raising a question: What is a girl? To all people in the world I want you to know that girls are not an object. We’re way more than the numbers on a weighing scale.  It’s all about what’s inside. […]

Life changing youtube videos

Hello Wisdomers, I’m back and I’m full of energy and in my mind there are a lot of plans and projects of what we can do, to make our community a better world. I’m always positive, when I post, except the days I don’t , where I let myself drown on my problems and I […]

Pse te duash veten? Si te duash veten?

Pershendetje Girls of Wisdom, Jemi te lumtura qe me ne fund mesazhi jone u shpernda, dhe nuk do ndalemi me kaq…por te pranojme ate cka eshte e vertete nuk prisnim te arrinim kaq shpejt ketu ku jemi sot. Ne Girls of Wisdom kemi si qellim sensibilizimin e vajzve apo grave ne qasje me dashurine ndaj […]

Mental Health- Day Dreaming.

-When Daydreaming Goes Too Far- Now what happens when day dreaming goes too far? You find yourself missing days and hours of time daydreaming. This is known as maladaptive daydreaming (MD) — an extensive daydream that replaces human interaction with extensive fantasies that people envision in their own minds. Although it is not a medically […]

Mos i vrisni grate.

Data 3 Janar 2019 Ballsh, burri i dehur s’lejon gruan të shkojë te prindërit për Vitin e Ri, e vret bashkë me motrën (VIDEO) Krimi në familje trondit Ballshin. Burri vret gruan dhe kunatën me thikën e bukës. Viktimat janë Gentiana Caushaj 31-vjeçe, gruaja e autorit dhe kunata Merisa Caushaj 18-vjeçe, ndërsa autori është Gazment […]

2019

Hello lovelies, how is this first day of January 2019? Let’s talk about the pros and cons of 2018. Many of you would argue that 2018 was a bad year, but was it really that bad? We usually tend to see the bad things in a year, we tend to think only about the bad […]

error: Content is protected !!