Stockholm

Stockholm, Sweden

Day and time upon request.

Menu
0 Comments

Nuk ka rendesi ne c’vend te zhvilluar apo nen zhvillim e siper jetojme, mendimet seksiste qe ulin qenien e femres do ekzistojne gjithmone. Disa do t’a shprehin me shaka, disa me komente, disa me fakte, disa me barsaleta. Keto mendime do na duken gjithmone reale sepse i kemi degjuar gjithmone. “Kush nga ju nuk ka degjuar asnjere shaka apo barsaleta per grate dhe sa budallaqe apo te dobeta jane ato? Ose shaka te tipit qe vendi i gruas gjendet ne kuzhine, ose gruaja di vetem te lyhet. Apo sa here e keni degjuar fjaline e famshme “He kur do martohesh? Kur do gjesh burre?”

Sigurisht shumica nga ne i ka degjuar. Pyetja eshte c’bejme ne femrat per kete? Asgje! Ne vend qe t’i shikojme keto fenomene si mungese respekti apo mungese edukuate detyrohemi te qeshim me to ose te ndryshojme teme qe mos krijojme drame ne sy te meshkujve dhe te dukemi histerike se si ne u ofenduam per nje shaka te vogel. Personalisht gjeja me ironike per mua eshte qe nese ne reagojme? Kush ofendohet? Sigurisht meshkujt! Ata ofendohen ne vend qe te ofendohemi ne qe na “shane”. Por s’eshte kjo me e keqja, Me e keqja e se gjithave eshte se ne si gra i besojme dhe vete ato qe na thone dhe fillojme e ua themi grave te tjera te cilat nuk i njohim personalisht. Sepse te dashur miq seksizmi krijon armiq. M e lejoni te kujtoj historine e nje gruaje e cila telefonoi nje hidraulik dhe ne deren e shtepis u shfaq nje vajze hidraulike dhe ne vend qe vajza te punonte e qete duhej t’i pergjigjej pyetjeve ironike te gruas qe i thoshte “ he do e besh dot? Je per kete pune a jo? Duke i vene ne pah faktin qe vetem sepse ishte vajze nuk dinte te bente pune “burrash”

Dhe faktin qe vajzat nuk dine. Ose imagjino pyetjet qe u behen femrave ne boten e medias dhe yjeve te muzikes apo aktrimit  “sa kg je? Komentet per pamjen e jashtme” c’fare ke veshur? Me trego per rutinen e make-up-it tend?. Ndoshta dhe meshkujt perballen me seksizmin deri diku sepse shpesh here dhe atyre u duhet te mbulojne tiparet “qe quhen femerore” si dicka e vogel: Nje ngjyre, nje kafshe apo nje lule qe u pelqen i ben me pak burrerore. Ata gjykohen dhe per faktin pse shfaqin ndjenjat me lot, se e qara eshte femerore. Pa marre parasysh faktin qe e qara ashtu si e qeshura eshte gjuha universale e qenieve te gjalla.

te gjithe  kemi mendime te tilla dhe i shohim fenomenet e permendura me pare si normale.

Por une duke u rritur dhe duke mesuar kuptova qe ne si shoqeri jemi e keqja e vetes tone. Sepse mendojme vetem pse nje vajze vesh fund te shkurter eshte kurve, dhe vetem pse nje djale vesh roz eshte gay.

Por kjo ndodh shpesh here me ne grate. Ne e paragjykojme njera tjetren qe ne momentin e pare qe e shohim, duke veshtruar c’ka veshur? Cfare i pelqen te haje, si ecen, cfare modeli flokesh ka dhe e etiketojme njera tjetren. Kjo eshte padrejtesia me e madhe. Sepse te gjitha sillemi sikur ne kurre nuk do gjykonim dike ne baze te ketyre tipareve le te themi.

Dua ta mbyll ketu, te ju le te reflektoni me kete fjali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!